Informacje dla pacjenta
REKTOSKOPIA
Rektoskopia to badanie, w którym przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego rektoskopem, ocenia się końcowy odcinek jelita grubego (ok. 15-20 cm). Dzięki takiemu badaniu można zdiagnozować patologiczne zmiany w obrębie odbytu i odbytnicy oraz ocenić ich zaawansowanie. Możliwe jest również pobranie materiału na badanie histopatologiczne i bakteriologiczne, jak również wykonanie drobnych zabiegów typu usunięcie polipów, ciał obcych, hamowanie krwawienia. Badanie jest bezpieczne dla pacjenta, wykonuje się go bowiem przy użyciu jednorazowych plastikowych rurek zwanych tubusami, które są mocowane do rektoskopu bezpośrednio przed wykonaniem procedury. Badanie jest niebolesne, nie wymaga podawania żadnych leków przeciwbólowych tak przed, jak i w czasie jego trwania.
Badanie wymaga samodzielnego przygotowania się pacjenta.
Przygotowanie do badania:
- Przyjmowanie diety płynno-papkowatej dzień przed badaniem. Zalecanie są zupki, papki, kleiki, przetarte lub zmiksowane posiłki, soki. W dniu badania należy przyjmować tylko płyny.
- Nie zaleca się przyjmowania doustnych leków przeczyszczających jako przygotowania do badania.
- Wykonanie doodbytniczego wlewu oczyszczającego (lewatywy) z użyciem środków takich jak Rectanal lub Enema, dostępnych w aptekach bez recepty. Pierwszą wlewkę wykonujemy rano, w dniu badania, a drugą na 3-4 godziny przed samym badaniem, według instrukcji dołączonej do preparatu. Wlew oczyszczający powoduje oddanie kilku luźnych stolców.
Badanie przeprowadza się w pozycji kolankowo-łokciowej (pacjent klęczy na brzegu stołu, opiera się na łokciach, ma rozstawione na zewnątrz kolana). U osób, u których takie ułożenie nie jest możliwe (szczególnie osoby ciężko chore lub z poważnymi schorzeniami układu kostno-stawowego i mięśniowego), badanie wykonuje się na lewym boku (pacjent ma przykurczone kolana, podciągnięte do brody, pośladki wysunięte poza brzeg stołu, tułów nieco skręcony, tak aby brzuch był zwrócony do stołu). Za pomocą podświetlonej przez aparat rurki ogląda się odbytnicę i kanał odbytu. Podczas badania podaje się do odbytnicy powietrze, co może wywoływać lekkie uczucie rozpierania i dyskomfort. Badanie jest niebolesne. Całość, przygotowanie i sama rektoskopia, trwa 10- 15 min.